Kulinarna stolica Europy wschodniej

Kulinarna stolica Europy wschodniej

Nie tak dawno miałem okazję być w jednej z największych stolic we wschodniej Europie w Rosji. Rosja jako jedno z nielicznych miejsc, gdzie występuje tak duża wielokulturowość w Europie. Wg ostatnich oficjalnych danych w Moskwie przebywa około 15 mln ludzi. Nic więc dziwnego, że w samej stolicy jest ponad 2000 różnych pubów, restauracji, punktów gastronomicznych z różnym asortymentem kart menu, serwującym etnicznym przybyszom z różnych zakątków świata.  

Jasne jest , że w tym kraju jest różnego rodzaju sushi barów, kuchni wietnamskiej, hinduskiej, tajskiej, włoskiej, ale także kuchni francuskiej itd. Prowadzonych nie kiedy przez znanych Szefów kuchni z gwiazdkowych restauracji. Dla mnie jednak przede wszystkim było sprawdzenie rodzimej kuchni, tam gdzie Rosjanie stołują się na co dzień, miejsca mało znane przez turystów. Na próżno było szukać w samym centrum Moskwy kuchni tradycyjnej. Z doświadczenia wiem, że restauracje serwujące własną kuchnię znajduje się przeważnie na obrzeżach miasta. To był strzał w przysłowiową dziesiątkę. Kuchnia rosyjska tak jak i nasza, opiera się głownie na produktach mącznych lub też ziemniaczanych. Kilka dań opisuje poniżej, które warto spróbować odwiedzając zakątki Rosji.

Czeburek

Podobno to danie pochodzi z Ukrainy. Aczkolwiek w Rosji występuje już od pewnego czasu. 

Jest to placek wykonany z ciasta  W którym faszeruje się równymi farszami. Na początek był z dodatkiem baraniny,  w którym zbierają się aromaty oraz mięsne soki. Należy wyssać sok z całego ciasta a dopiero zacząć próbować. To jednak mój ulubiony, koleje były już z różnymi nadzieniami: ze szpinakiem i serem, z ziemniakami. Czeburek występuje również jako wersje degustacyjne 8 szt. Przypominające jak nasze pierogi. Tutaj jednak ciasto nie jest gotowane a jest smażone. Pęcherzyki na powstałym cieście oznaczają, że ciasto jest dobrze wyrobione. Do czebureków najlepiej podawać z kwaśną śmietaną. Czeburek również jest już dostępny w Polsce. Kto się wybiera nad polskie morze, warto poszukać jego w nadmorskich plażach. Wytwarzany oczywiście przez rodzimych Rosjan.

Kartoszka

Kolejnym daniem jakie należy spróbować podczas odwiedzin Rosji to tzw. kartoszki. Duże upieczone ziemniaki, zawinięte w folię aluminiową przekrojone na pół, a środek ziemniaka rozgnieciony i włożony z powrotem. Podawane najczęściej z dużą ilością kopru oraz także innych zimnych dodatków. Wędzony lub surowy łosoś z kawiorem lub też bez. Z pieczonym boczkiem z cebulą. Z warzywami, z serami, twarogiem lub pełną paletą różnych kiszonek (kapusta, ogórki, pomidory, czosnek, cebula, fasola itp.). Ziemniak przypominał w smaku jak te nasze tradycyjne pieczone na ognisku.

Pielmienie

Malutkie rosyjskie pierożki, przypominające nasze świąteczne uszka, które przygotowuje się przeważnie do czerwonego barszczu. Tutaj można podawać prawie na 100 różnych sposobów. Z różnymi nadzieniami, zaczynając od słonych: z mięsem, z kapustą, z ziemniakami, podawane jako solo lub też z dodatkiem różnych smakowitych bulionów. A kończąc oczywiście na słodkich z owocami czy też z nadzieniem twarogowym.

Aleksander Grigorjewicz Stroganow

Większość restauracji podpisuje mylnie potrawę jako „Strogonof”. Bezwzględny błąd. Potrawa ta swoją nazwę zawdzięcza od hrabiego, rosyjskiego generała Aleksandra Stroganowa. Wiele legend pojawiło się na temat tej potrawy.

Jako jedno z nie licznych dań, które zawsze powinno się kojarzyć z kuchnią rosyjską. Najczęściej pokrojona w drobne paski polędwica, oprószona w mące. Usmażona na „złoty kolor”. Następnie dodawać należy pastę pomidorową, cebulę oraz bulion. Całość duszona, a następnie doprawiona solą oraz pieprzem.

Czarne złoto

Mowa tutaj o jakże najcenniejszej potrawie jakim jest rosyjski kawior. Ten najlepszy oczywiście pochodzi od jesiotra-bieługa z morza Kaspijskiego. Im starszy jesiotr tym kawior okazuje się, że jest droższy. Cena będzie sięgała, uwaga: około 50000 zł za około 1 kg w pozłacanej puszcze.

Zanim, ktoś się zdecyduje zakupić jakikolwiek kawior, należy zwrócić uwagę przede wszystkim skąd go posiada. Na rynku rosyjskim istnieje wiele podróbek tego złotego kruszcu.

Rybna zupa Ucha i tradycyjne napoje

Jedna z znanych zup to tzw. Ucha. Nazwa pochodzi od słowa Jucha, które oznacza jako wywar. Ucha to nic innego jak tradycyjna zupa rybna. Składa się głównie z kilku gatunków ryb słodkowodnych oraz bulionu przygotowanego na bazie warzyw. Do uchy dodaje się dużą ilość posiekanego drobno kopru oraz plasterki oczyszczonej cytryny.

Tradycyjnymi napojami w kuchni rosyjskiej po za wysokoprocentowym alkoholem są również regionalne browary oraz mające swoje podwoje regionalne wina. Co do piwa od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród Rosjan ale także w śród przyjezdnych. Nieodzownym napojem podczas zimowych wieczorów jest prawdziwa herbata z samogonu bez cukru a koniecznie z dodatkiem dobrej owocowej konfitury. Jeśli chodzi i napój na gorące upalne dni, to tylko i wyłącznie dobrze schłodzony kwas chlebowy.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaprosić Was do odbycia kulinarnej wyprawy po stolicy Rosji.

media@lukaszkonik.pl

Media, PR

info@lukaszkonik.pl

Eventy, wydarzenia, warsztaty, pokazy kulinarne

projekt i wykonanie: